Narodowe Czytanie w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Ełku

Narodowe Czytanie w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Ełku

 

Film „Narodowe Czytanie 2020 w PBP w Ełku”

Powiatowe Centrum Pomocy Psychologiczno -Pedagogicznej w Ełku, Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Ełku włączyła się już po raz kolejny w ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie 2020” pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturą dziewiątej już odsłony Narodowego Czytania zostało wybitne dzieło polskiego romantyzmu- „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Z uwagi na sytuację epidemiczną akcja przebiegła zgodnie z obowiązującymi wytycznymi i zaleceniami sanitarnymi. Dnia 31 sierpnia 2020 r. zorganizowano czytanie sceniczne z udziałem  pracowników PCPP-P w Ełku na terenie uroczego parku w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

Gość honorowy – odtwórca roli Kirkora, starosta powiatu ełckiego, pan Marek Chojnowski z powodu choroby został godnie zastąpiony przez wolontariusza, studenta Gdańskiego Uniwersytetu, ełczanina Przemysława Sadowskiego – wielokrotnego już uczestnika wcześniejszych edycji Narodowego Czytania. Odtwórcą Balladyny była znana wszystkim jako aktorka Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ełk” Patrycja Karpińska. Rolę wdowy świetnie czytała Halina Mikulska, a w rolę panien wcieliły się młode pracownice centrum Anna Gołdowska i Anna Wysoczarska. Należy wymienić również Dorotę Banię, która jako pierwsza zgłosiła się do udziału w Narodowym Czytaniu, jednak z powodów osobistych musiała w ostatniej chwili zrezygnować. Za stronę artystyczną przedsięwzięcia odpowiadała Anna Jadwiga Zdanewicz. Czytanie sceniczne obejmowało fragment dramatu (Akt II, scenę II) i było wzbogacone o drobne elementy inscenizacyjne, kostiumowe i scenograficzne.  Oddało to baśniowy charakter opowieści o dwóch siostrach i nadało blasku czytaniu.

W roku 2021 obchodzimy Jubileusz Narodowego Czytania. Lekturą przyszłorocznej edycji będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Jak zapowiedział prezydent Andrzej Duda na zakończenie tegorocznej edycji akcji, z tragifarsą też będzie zabawnie.