„Czworonożny terapeuta” w akcji

„Czworonożny terapeuta” w akcji

Stymulacja rozwoju dziecka wymaga stosowania alternatywnych, niekonwencjonalnych metod i form pracy.
W bieżącym roku szkolnym wprowadziliśmy w poradni dogoterapię, która jest metodą wspierającą działania rehabilitacyjne oraz terapeutyczne.
Nasze zajęcia to połączenie nauki i zabawy. Oparte są na ciepłej, przyjaznej więzi między psem a dzieckiem.  Poprzez zabawę z psem  stymulujemy  różne obszary funkcjonowania dziecka w zależności od jego indywidualnych potrzeb, zaleceń specjalistów, sugestii rodziców. Trudno jednoznacznie ocenić wartość dogoterapii. Zajęcia z psem poprawiają komunikację, przełamują lęki, redukują napięcia, rozwijają funkcje poznawcze, stymulują zmysły. Ćwiczą również koncentrację, budują poczucie własnej wartości, pewności siebie, uczą samodzielności i odpowiedzialności za siebie i psa. Zabawy z psem uczą również tolerancji oraz szacunku do zwierząt i ludzi.
Naszym psim terapeutą jest Nela – suczka rasy labrador retriever, która mobilizuje swoich „małych pacjentów” do pracy, jest dla nich motywatorem do wykonywania zadań. Wyróżnia ją łagodny charakter, cierpliwość a co najważniejsze przyjazne nastawienie zarówno do dzieci jak i dorosłych. Sprawia, że zajęcia terapeutyczne stają się dla dzieci czymś mniej stresującym.